Prywatna elektrownia słoneczna – zysk dla Ciebie i środowiska

Prywatna elektrownia słoneczna – zysk dla Ciebie i środowiska

Ze względu na zwiększającą się świadomość ekologiczną coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Sprawdź, jakie są jej zalety

Korzystanie z darmowej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych staje się popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Spomiędzy nowoczesnych rozwiązań najbardziej widoczne na prywatnych posesjach są montowane na dachach budynków panele, będące głównym elementem instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja tego typu niesie za sobą wiele korzyści. Zasadniczą jej zaletą jest to, że pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacyjne domu. Instalacja jest ekologiczna, ponieważ produkcja takiego prądu nie stanowi obciążenia dla środowiska. Równocześnie możemy skorzystać z dofinansowania w programach: „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd” lub odliczyć ulgę termomodernizacyjną.

Czysta energia – czysta oszczędność

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej będziemy mogli wytwarzać energię elektryczną. W ten sposób nasze dotychczasowe opłaty za prąd z sieci wyraźnie się zmniejszą. Ponadto pozwoli nam ona uniezależnić się od dostawcy prądu. Dzięki elektrowni słonecznej nie będziemy odczuwać przerw w dostawie energii elektrycznej. Jak to możliwe?

Instalacja fotowoltaiczna przetwarza energię promieniowania słonecznego w darmową energię elektryczną. Możemy ją wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń w domu, w tym oświetlenia wnętrz i posesji, a także do ogrzewania wody użytkowej i c.o.

Elementy instalacji a powstawanie prądu

Najważniejszymi urządzeniami instalacji są panele fotowoltaiczne, czyli moduły zbudowane m.in. z mniejszych ogniw krzemowych. Padające na nie promieniowanie  powoduje powstanie siły elektromotorycznej. Przez odbiornik, czyli następny element instalacji, zaczyna wówczas przepływać z paneli prąd stały. Ponieważ nasze sprzęty domowe potrzebują zasilania prądem przemiennym o napięciu nominalnym 230 V i częstotliwości 50 Hz, kolejnym urządzeniem jest inwerter, inaczej falownik. Zmienia on prąd stały na przemienny.

Instalacja fotowoltaiczna dostosowana do potrzeb

Instalację najlepiej zaplanować tak, aby można było wykorzystywać wyprodukowaną energię na potrzeby domowe w sposób maksymalny. Dlatego przed ustaleniem wielkości i mocy urządzeń trzeba przeanalizować nasze potrzeby. Dobrze zaprojektowana elektrownia słoneczna będzie produkowała takie ilości prądu, aby zasilić wszystkie urządzenia elektryczne domu. Najlepiej zdecydować się na instalację fotowoltaiczną z podłączeniem do sieci energetycznej. Dzięki temu wyprodukowane (głównie latem) nadwyżki prądu, przekazywane będą lokalnemu dostawcy. Wówczas sieć energetyczna spełni niejako funkcję magazynu naszego solarnego prądu. Bilans energii skonsumowanej do wyprodukowanej będzie dokonywany z częstotliwością co pół roku. Oddane nadwyżki możemy odebrać w dogodnym dla nas czasie. Prosument posiadający instalację o mocy do 10kWp, za 1 kWh oddaną do sieci może w późniejszym czasie odebrać 0,8 kWh. Oznacza to, że nawet w okresach o małym nasłonecznieniu będziemy płacić niższe rachunki za prąd.

Montaż domowej elektrowni słonecznej

Panele fotowoltaiczne wymagają dobrej ekspozycji, czyli miejsca pełnego i długiego operowania słońca. Z tego względu najchętniej wybiera się na ich montaż południowe połacie dachu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, moduły instalacji ustawia się na specjalnych stelażach w odsłoniętej, dobrze nasłonecznionej części posesji.
W sytuacji gdy nasze zapotrzebowanie na energię wzrośnie, jest możliwość rozbudowania systemu i dołączenia kolejnych modułów, choć pamiętajmy, że program „Czyste Powietrze” nie przewiduje wówczas dofinansowania.
W domach jednorodzinnych preferowane są instalacje hybrydowe tj. np. połączenie instalacji fotowoltaicznej z innym źródłem OZE. Przy takim rozwiązaniu utrzymanie naszego domu będzie jeszcze bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Scroll to Top